Zielona energia – trend czy konieczność?

W informacyjnym chaosie trudno więc dziwić się, że sporo osób wciąż zastanawia się nad inwestycją w OZE. Choć daje ona wymierne korzyści zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorstwom, to trzeba przygotować pod nią odpowiednią przestrzeń i właściwie zagospodarować budżetem. Czy ekologiczne źródła energii faktycznie są niezbędne? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu z bliska.

Zielona energia – koszty pozyskania

Najważniejszym z indywidualnej perspektywy czynnikiem przerzucenia się na OZE jest ich cena. Pod tym względem raczej nie można mówić o ekologicznym trendzie, a o realnej potrzebie. Wystarczy przyjrzeć się szalejącym cenom gazu. Tradycyjne paliwa kopalne rokrocznie stają się coraz droższe. Tendencja będzie się tylko pogłębiać ze względu na dość szybkie zużywanie surowców.

Poza tym kosz pozyskiwania energii z np. węgla podlega politycznym decyzjom czy kryzysom gospodarczym. Natomiast ekologiczne źródła pozostają od tego wolne. Pojedyncza instalacja fotowoltaiczna czy gruntowa pompa ciepła potrafi zaspokoić potrzeby całego gospodarstwa domowego. Wystarczy je właściwie zaprojektować i zainstalować odpowiednią liczbę urządzeń lub modułów. W praktyce można oczekiwać obniżenia kosztów nawet o 100%!

Wyczerpujące się źródła energii

Spojrzenie w przyszłość też powinno rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeszcze w tym wieku na świecie zabraknie ropy naftowej. W następnym – gazu ziemnego. Polskie złoża węgla wystarczą na ok. 50 lat. Już teraz sprowadzamy go z zagranicy, głównie z Rosji. A to oznacza, że w niedalekiej przyszłości ceny surowców będą dramatycznie wzrastać. Energia odnawialna na tym tle pozostaje bardzo stabilnym sposobem na zapewnienie obiektom elektryczności czy komfortu cieplnego. Jej źródeł nie da się bowiem wyczerpać. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem ekologiczne źródła energii – obok atomu – będą jedyną dostępną alternatywą.

Zanieczyszczanie środowiska tradycyjną energią nieodnawialną

Nie można także zapomnieć o szkodliwości węgla, gazu i ropy naftowej. Szkodliwe jest nie tylko ich zużywanie, ale też wydobywanie. Skutki procederu widać coraz wyraźniej. Anomalie pogodowe i ustawiczny wzrost globalnej temperatury przekładają się na każdy aspekt życia – od cen żywności, aż po zdrowie psychiczne. I choć mogłoby się wydawać, że domowe OZE w niczym nie zmieni sytuacji, istotna jest skala zjawiska. Naukowcy od lat przekonują, że ekologiczna energia jest nam po prostu niezbędna, aby przetrwać. A dzięki szerokiemu dostępowi do wiedzy coraz więcej osób decyduje się na zmodernizowanie swojego źródła elektryczności i ogrzewania.

Jakie korzyści niosą ze sobą OZE?

Podsumowując, zielone źródła energii są wyjątkowo potrzebne tu i teraz. Dzięki nim ratuje się nie tylko środowisko naturalne (a co za tym idzie – wszelkie życie na Ziemi), ale też domowe budżety. Zalety są więc niezaprzeczalne. Dlatego warto zainwestować w nie już dziś, aby ze spokojem patrzeć w przyszłość.