Pompa ciepła – jak dobrać odpowiednie urządzenie grzewcze do budynku?

Wybór odpowiedniej pompy ciepła

Pompa ciepła pozwala w przyjazny dla środowiska sposób dostarczyć energię do ogrzania domu i wody użytkowej. Cechują się długą żywotnością, niskimi kosztami eksploatacji, jest komfortowa w obsłudze.

Pompy ciepła mogą być samodzielnym źródłem ogrzewania, idealnie sprawdzą się również jako dodatek w celu obniżenia kosztów eksploatacji budynku. Doskonale sprawdzają się z ogrzewaniem podłogowym.

Aby pompa ciepła właściwie spełniała swoje funkcje powinna zostać odpowiednio dobrana do inwestycji. Przy doborze urządzenia podstawowym kryterium jest jej moc (elektryczna, grzewcza, chłodnicza) oraz współczynnik COP.

COP = CC/HP, przy czym CC jest mocą chłodniczą wyrażoną w kW, a HP– mocą grzewczą, również wyrażoną w kW. Parametry są dobierane pod względem zapotrzebowania na ciepło potrzebne do ogrzania nieruchomości.

Rodzaje pomp ciepła:

Gruntowa pompa ciepła – korzysta ona z energii gruntowej. Instalacje można przeprowadzić w dwóch wariantach. Poziomym z wykorzystaniem kolektorów; pionowym z użyciem sond gruntowych. Wariant gruntowy jest najtrwalszym i najwydajniejszym rozwiązaniem. Wykonanie planów geologicznych oraz odwiertów potrzebnych do sond wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ten rodzaj pompy ciepła jest bardziej awaryjny niż pozostałe ze względu na większą ilość elementów i złożoność instalacji.

Powietrzna pompa ciepła – ten rodzaj pompy ciepła nie wymaga spełniania specjalnych kryteriów lokalizacyjnych, jak to ma miejsce przy pompie wodnej. Jednakże jest najmniej efektywna energetycznie spośród trzech rodzajów pomp z powodu korzystania z mniej stabilnych form ciepła. Jej wadą jest mniejsza wydajność przy ujemnych temperaturach oraz większy poziom hałasu. Jednakże jest wykorzystywana w wielu miejscach radząc sobie znakomicie z trudnymi warunkami, np. na kole podbiegunowym.

Wodna pompa ciepła – wymaga spełniania większej ilości określonych kryteriów, takich jak dostęp do wód gruntowych oraz odpowiednich zasobów wód powierzchniowych.

Firma SARAKHMAN jest autoryzowanym instalatorem pomp ciepła NETSU, NIBE oraz PANASONIC AQUAREA. Oferujemy bezpłatny i profesjonalny dobór urządzenia przez doświadczonych audytorów.

Wady i zalety pompy ciepła

Pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii, jednak nie są nazywane do końca ekologicznymi ze względu na potrzebę zasilania ich energią elektryczną. Rozwiązaniem jest stworzenie hybrydowej instalacji przy użyciu fotowoltaiki. Zaletami przy korzystaniu z pompy ciepła jest również: komfortowa obsługa, niskie koszty eksploatacji lub niemal zerowe w wyżej wspomnianej instalacji hybrydowej.

Największą wadą pompy ciepła jest wysoki koszt zakupu i instalacji, jednak na to istnieje rozwiązanie w postaci dofinansowania. Drugą jest wysoki poziom hałasu, tutaj również możemy polepszyć sytuację używając elastycznych materiałów oraz wykonując odpowiedni montaż.