Omawiamy najczęściej rozpowszechniane mity fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne są brzydkie i drogie

Lata 70’ wprowadziły na rynek panele fotowoltaiczne, które faktycznie były ciężkie, brzydkie i nieporęczne. Technologia zrobiła ogromny skok, co za tym idzie dzisiejsze panele są estetyczne, dużo lżejsze (ok. 19kg) oraz istnieje możliwość wariacji samego panelu w formie dachówki fotowoltaicznej.

Panele fotowoltaiczne wymagają więcej energii do produkcji, niż są w stanie wygenerować

Mit ten jest daleki od prawdy, ponieważ również jest zakorzeniony z czasów, kiedy ogniwa PV były dużo mniej wydajne oraz znacznie bardziej skomplikowane w swojej produkcji. W różnych źródłach mówi się, że koszt energii potrzebnej do produkcji ogniw PV zwraca się od roku do trzech lat. W perspektywie 25-letniej instalacja zapewnia nam zysk netto energii bez zanieczyszczeń oraz emisji gazów cieplarnianych.

Panele fotowoltaiczne działają tylko latem

Sam zamysł działania paneli jest wszystkim bardzo dobrze znany, ale jednak nawet w zimne i pochmurne dni instalacja produkuje zbliżone wartości energii, co analogicznie latem. Wydajność paneli słonecznych wzrasta przy niższych temperaturach, ponieważ im chłodniej tym sprawność ogniw jest wyższa, co za tym idzie w momencie takiego samego nasłonecznienia podczas dnia z niższą temperaturą instalacja wyprodukuje większą ilość energii. W pochmurne dni wygląda to również inaczej ze względu na rozpraszanie się promieni słonecznych na dwie składowe.

DNI- promieniowanie bezpośrednie

DHI- promieniowanie rozproszone

Chmury zmniejszając DNI docierające do ogniw zwiększają w tym samym momencie docieranie DHI. Tak więc energia wytwarzana jest oczywiście niższa, ale daleka jej droga ku zeru.

Zwrot z inwestycji zajmuje wieki

Nic bardziej mylnego! Dobrze zaprojektowany oraz zamontowany system PV to inwestycja z gwarantowaną stopą zwrotu w przedziale 12-15% w ciągu roku. Idąc tą myślą nasz wkład powinien się zwrócić w przedziale od 6 do 9 lat. Odpowiednio wartość zwrotu rośnie wraz ze wzrostem stopy użyteczności.