Konserwacja paneli fotowoltaicznych

W praktyce wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Żaden właściciel nie powinien mieć problemów z czyszczeniem instalacji fotowoltaicznej. Podpowiemy, co i kiedy należy zrobić, aby system nie ulegał niszczeniu.

Dlaczego czyszczenie paneli słonecznych jest tak ważne?

Istnieje jeden bardzo dobry powód: zanieczyszczona powierzchnia modułów po prostu staje się mniej wydajna. Widać to zwłaszcza w przypadku instalacji fotowoltaicznej bez optymalizatorów mocy. Wówczas zacieniona ciałami stałymi (np. liśćmi, śniegiem) część niemal nie produkuje energii. Oczywiście efekt można ograniczyć wspomnianymi optymalizatorami, ale dużo tańszym rozwiązaniem jest jednak regularna konserwacja.

Oprócz liści należy spodziewać się, że na panelach znajdzie się warstwa kurzu lub pyłów, sadza, mech, a nawet ptasie odchody. Brud pojawia się w pierwszej kolejności na krawędziach i ramkach, gdzie sprawia stosunkowo najmniej problemów. Dopiero potem osadza się na pozostałych częściach paneli słonecznych.

Na szczęście dużą rolę w utrzymywaniu czystości odgrywa zwykły deszcz, który jest w stanie zmyć większość zabrudzeń. Sojusznikiem w tej kwestii jest też wiatr.

Kiedy potrzebna jest konserwacja instalacji fotowoltaicznej?

Nie można jednak całkowicie zdawać się na korzystne czynniki pogodowe. Zaleca się, aby przynajmniej 2 razy do roku przeprowadzić kompleksowe czyszczenie paneli słonecznych. Który termin jest odpowiedni? Najlepiej wybrać wczesną wiosnę i jesień. Konserwacja wiosenna pozwala pozbyć się zanieczyszczeń z okresu zimowego, takich jak sadza, spaliny, pył i topniejący śnieg. Warto zwrócić też uwagę na pojawiające się w tym czasie zacieki. Z kolei jesienne czyszczenie usuwa zanieczyszczenia z okresu wiosenno-letniego, a więc np. kurz czy pył.

Wybór powyższych pór roku ma także uzasadnienie w tym, że moduły nie nagrzewają się tak mocno, jak latem. A to znacząco ułatwia konserwację paneli fotowoltaicznych. Niemniej warto przyglądać się systemowi przez cały rok i usuwać zanieczyszczenia na bieżąco. To jednak nie wiąże się z kompleksowym sprzątaniem, a jedynie bieżącą eksploatacją.

Czego użyć do czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Samodzielne oczyszczanie można przeprowadzić przy pomocy specjalnych myjek do modułów słonecznych. Składają się one z wysięgnika (kija o odpowiedniej długości, często regulowanego) oraz miękkiej szczotki, która nie stwarza ryzyka zarysowania powierzchni. Wcześniej należy delikatnie i ostrożnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia stałe – do tego lepiej wykorzystać pracę własnych rąk, ponieważ narzędzia mogłyby zniszczyć panele słoneczne. Zwłaszcza myjki ciśnieniowe i dmuchawy są niebezpieczne dla delikatnej powierzchni modułów.

Jeśli nie jest się pewnym swoich umiejętności w czyszczeniu i konserwacji instalacji fotowoltaicznej, zawsze można skorzystać z usług profesjonalistów. To niewielka cena za gwarancję, że wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z zasadami sztuki.