Potężna instalacja fotowoltaiczna została umieszczona na zbiorniku wodnym.

Instalacje fotowoltaiczne na dobre zagościły w świadomości ludzi w wielu zakątkach świata. Najczęściej kojarzy się ona z umiejscowieniem lądowym, jednak coraz częściej stosuje się ją w opcji wodnej. W Polsce istnieje jedna taka instalacja w województwie kujawsko-pomorskim. Jest ona pierwszym takim projektem na świecie, który powstał na zamarzniętej pokrywie zbiornika.

W jaki sposób to działa?

W zasadzie założenia samego działania instalacji są takie same jak w przypadku klasycznej instalacji PV. Różnicą jest sposób montażu paneli na zbiorniku wodnym. Wyróżniamy bowiem następujące systemy:

  • Koncentratorowe – instalacja jest wyposażona w zwierciadła odblaskowe, które mają za zadanie zmaksymalizować wydajność działania paneli.
  • Półzatopione – są to specjalnie przygotowane panele o zwiększonej elastyczności, które utrzymują się na tafli wody dzięki pływakom umieszczonym na bokach paneli, które falują razem z wodą.
  • Elastyczne heksagonalne
  • Pontonowe – wykorzystuje się lekkie tworzywa sztuczne (zazwyczaj HDPE), z których tworzy się platformy łącząc je szybkozłączami w pływający pomost.

Korzyści płynące z wodnej instalacji fotowoltaicznej

Kurz i pyły mają zły wpływ na działanie paneli PV. W środowisku wodnym czynnik ten jest znacznie ograniczony, co przekłada się na efektywniejszy tryb pracy.

Dzięki zwiększonemu chłodzeniu instalacja zyskuje o 12-15% większą sprawność, ponadto na wydajność wpływają promienie słoneczne odbijające się od tafli wody. Pływający system jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne takie jak; śnieg, wiatr i deszcz.