Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

wydajność. Dlatego postaramy się doradzić najlepsze miejsce na montaż paneli fotowoltaicznych. Pod uwagę weźmiemy każdy aspekt instalacji.

Który kierunek świata jest dogodnym miejscem na montaż?

To jeden z najistotniejszych czynników, a odpowiedź na zadane powyżej pytanie jest bardzo prosta – kierunek południowy. Panele fotowoltaiczne powinny być przy tym nachylone o 15-35º. Dzięki temu uzyskuje się znakomitą wydajność systemu. W godzinach okołopołudniowych nasłonecznienie jest największe, co pozwala wytworzyć mnóstwo energii.

W przypadku orientacji dachu na wschód-zachód rekomenduje się stworzenie instalacji na dwóch połaciach przy 15-30º nachylenia. To dogodne miejsce montażu paneli słonecznych, choć należy spodziewać się spadku wydajności o ok. 10-20% w stosunku do systemu skierowanego w całości na południe.

Dach czy grunt? Co lepsze pod montaż paneli słonecznych?

Nie bez powodu większość modułów fotowoltaicznych znajduje się na dachach. Wynika to z faktu, że zapewniają one odpowiednio dużo przestrzeni na panele, przez co nie zajmują miejsca na gruncie. Ponadto uzyskuje się w ten sposób odpowiednią ekspozycję na promienie słoneczne.

Niestety nie zawsze istnieje możliwość przeprowadzenia montażu na dachu. Wówczas pozostaje poszukać najlepszego miejsca pod panele fotowoltaiczne na gruncie. Podczas wyboru należy kierować się takimi samymi kryteriami, czyli przede wszystkim orientacją na południe. Niemniej należy uważać, aby pozostawione na ziemi moduły nie były narażone na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy o którejś porze dnia nie będzie zasłaniać ich cień rzucany przez budynki, różne obiekty czy okoliczną roślinność.

Dach skośny czy płaski? Który z nich lepiej nadaje się pod montaż paneli fotowoltaicznych?

Dachy płaskie są pod tym względem najlepsze. Dlaczego? Ponieważ da się na nich ustawić panele słoneczne w taki sposób, aby osiągały optymalną wydajność. Jedyną poważną przeszkodą może być potencjalne zacienienie. W wielu przypadkach nie trzeba jednak się tym przejmować.

Przy dachach skośnych sprawa nie jest tak prosta. Wówczas ogromne znaczenie ma wspomniana już orientacja budynku na kierunki świata.

Co zrobić, gdy montaż paneli jest możliwy jedynie w zacienionym miejscu?

Czasem nie da się uniknąć czasowego zacienienia. Nawet w miejscu, które uznaje się za najlepsze miejsce na panele fotowoltaiczne. Na szczęście nic straconego – gdy na nieznaczną część modułów pada cień z pobliskich budynków lub innych nieusuwalnych obiektów, wystarczy zaopatrzyć się w optymalizatory mocy. Ich zadaniem jest obciążanie modułu w równomierny sposób, co powoduje bardzo niewielkie straty w produkcji energii.